عبارات و اصطلاحاتی که هر عکاسی باید بداند، در این بخش قصد داریم به بررسی و توضیح لغاتی بپردازیم که هر عکاس مبتدی باید مفهوم آن را بداند. سری آموزش ها اصطلاحات رایج عکاسی بخش اول :

 • نسبت تصویر image ratio

  نسبت تصویر، نسبت طول به عرض یک تصویر است. یک تصویر 8×10 نسبت تصویر مساوی با یک تصویر 4×5 دارد، اما یک تصویر 4×7 کمی عریض تر است. شما می توانید نسبت تصویر را در دوربین خود تغییر دهید، یا آن را هنگام ویرایش در ابعاد مورد نظرتان کراپ کنید.

اصطلاحات رایج عکاسی که باید بدانید - بخش اول

 • بوکه (Bokeh) 

  بوکه به مناطق موجود در یک تصویر که خارج از فوکوس هستند، گفته می شود. بوکه یک افکت منظم برای پس زمینه یک عکس است، که از طریق دیافراگم های باز ایجاد می شود.

اصطلاحات رایج عکاسی که باید بدانید - بخش اول

 • عمق میدان (Depth of field) 

  عمق میدان به مقدار فضایی از تصویر که در فوکوس است اشاره دارد. دوربین در یک محدوده خاص فوکوس کرده، اما یک محدوده در جلو و یا پشت آن نقطه وجود دارد که واضح یا شارپ باقی می ماند به این محدوده عمق میدان میگویند.

اصطلاحات رایج عکاسی که باید بدانید - بخش اول

 • نوردهی (Exposure)

  نوردهی میزان روشن یا تاریک بودن یک تصویر است. تصویر زمانی ایجاد می شود که سنسور دوربین در معرض نور قرار گیرد. یک عکس تاریک کم نوردهی شده و یک عکس روشن زیاد نوردهی شده است. نوردهی را می توان از طریق دیافراگم، سرعت شاتر و ایزو کنترل کرد. اصطلاحات رایج عکاسی که باید بدانید - بخش اول

 • نویز (Noise)

  نویز نقطه های ریز در تصویر است. تصاویر گرفته شده در ایزوهای بالا نویز زیادی دارند، بنابراین بهتر است که از کمترین ایزویی که می توانید را با توجه به میزان نور موجود در صحنه استفاده کنید.

اصطلاحات رایج عکاسی که باید بدانید - بخش اول

امیدارم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید… نظرات شما بر بهبود ما اثر بخش خواهد بود.

بخش های بعدی به زودی در اختیار شما عزیزان قرار داده می شود.

اصطلاحات رایج عکاسی بخش دوم