28 محصول
مرتب‌سازی:

درب لنز

یکی از مهم‌ترین قوانین هنگام بیرون رفتن برای عکاسی، محافظت از لنزها است. این کار به دلایل مختلفی اهمیت دارد و روش‌های مختلفی هم برای محافظت از لنزها وجود دارد. لنز‌های حک چشم برای دوربین را دارند، در صورت آسیب دیدن لنز، عکاسی غیرممکن است. لنز‌ها بسیار آسیب پذیر هستند و اگر خوب از آن‌ها مراقبت نکنید در برابر عوامل محیطی خراش برمیدارند و از کیفیت آن‌ها کاسته می‌شود. یکی از تجهیزات حفاظت از لنز که اغلب افراد به آن توجه زیادی ندارند در پوش لنز است. دو نوع درب لنز وجود دارد: درب لنز جلو و عقب. درپوش‌های لنز توسط همه سازندگان لنز تولید می‌شود و در بازار به راحتی در دسترس است. با اینکه هدف اصلی استفاده از درب لنز، محافظت از شیشه خارجی است. اما درب لنز هنگام عکاسی یا فیلمبرداری، از لنزهای دوربین محافظت نمی‌کند و این ویژگی که هنگام عکاسی، باید آن را از روی لنز برداشته و بعد از اتمام کار دوباره روی لنز قرار داد، باعث بی‌رغبتی عکاسان در استفاده از آن می‌شود. بسیاری از برند‌ها به همراه لنز، درب لنز نیز در جعبه محصول تعبیه کرده‌اند اما کم‌تر کسی به این اجزای کوچک اما مهم توجه می‌کند. در این مقاله قصد داریم به مزایای استفاده از درب لنز بپردازیم.

آیا استفاده زا درب لنز مهم است؟

درب لنز کانن مدل Canon 77mm Cap

هدف اصلی استفاده از درب لنز بدیهی است محافظت از لنز، اما محافظت در برابر چه چیزی؟ و چه زمانی؟ شاید تصور کنید فیلتر‌های محافظ نقش بیش‌تری در حفاظت از لنز دارند اما استفاده از درب لنز برای محافظت از لنز‌ها، بسیار بیش‌تر از فیلترهای محافظتی مورد تایید جامعه عکاسی است. زیرا چنین فیلترهایی همیشه روی لنز باقی می‌مانند، اما درب لنز بعد از اتمام کار بر روی لنز قرار می‌گیرد، از آن محافظت می‌کند. به نظر می‌رسد مواقعی که از لنز استفاده نمی‌شود، کمتر از زمان استفاده آسیب می‌بیند و همین موضوع باعث شده عکاسان در این شرایط توجهی به حفاظت آن نکنند. ما توصیه می‌کنید علاوه بر در پوش لنز، برای محافظت بیش‌تر وقتی درپوش را در آوردید، حتما در صورت امکان از هود لنز استفاده کنید. هود نه تنها به کاهش مشکلات نور مستقیم آفتاب کمک می‌کند بلکه می‌تواند از برخورد لنز با سوژه یا هر چیزی مقابل دوربین و صدمه دیدن شیشه آن جلوگیری کند.

استفاده از درب لنز چه مزیتی دارد؟

درب لنز 60 میلی متری

لنزها به راحتی در اثر افتادن یا ضربه دیدن می‌توانند بشکنند یا در اثر عوامل دیگر خراب شوند، با توجه به قیمت بالای آن‌ها، بهتر است برای محافظتشان تمهیداتی در نظر بگیرید. دشمن اصلی لنز‌ها كه بیش‌تر ما سعی داریم لنز‌هایمان را از شر آن‌ در امان نگه‌ داریم، گرد و غبار روزمره است.گرد و غبار کم خطر به نظر می‌رسد، اما کافیست در اتاق‌ خود نگاهی به داخل میز‌ها و کمد‌ها بیاندازید، گرد و غبار به راحتی از باریک‌ترین درز‌ها عبور می‌کند، مگر اینکه برای جلوگیری از آن اقدامی انجام دهید. گرفتن تصاویر واضح با لایه‌ای از گرد و غبار روی لنز غیر ممکن است و از طرفی اگر بخواهید لنز را هر بار تمیز کنید، فشار ناشی از این کار باعث خراش برداشتن لنز توسط ذرات گرد و غبار خواهد شد. پس بهترین کار این است که در وهله اول از جمع شدن گرد و غبار روی لنز جلوگیری کنید.یکی از مهم‌ترین وظایف در پوش لنز همین است. اما برای محافظت در برابر گرد و غبار، دقیقا باید چفت لنز باشد نه اینکه با کوچکترین ضربه کنده شود.

مزیت دیگر استفاده از درب لنز، هنگام برداشتن لنز است. وقتی که لنز بدون درپوش را با دست جابجا می‌کنید، ممکن است لکه‌های انگشتانتان روی شیشه‌ی جلوی آن بیافتد و پاک کردن مکرر آن باعث کاهش کیفیت لنز در طولانی مدت شود.

امروزه درپوش‌های الاستیکی در بازار وجود دارد که از لنز در برابر ضربه‌ها و افتادن احتمالی محافظت می‌کند. شاید قبلا درب لنز فقط یک قطعه پلاستیکی ساده بود که به راحتی گم می‌شد، اما امروزه انواع متنوعی از آن وجود دارد و می‌توانید برای حفاظت از ضربه، روی آن‌ها حساب کنید.

انواع درپوش جلویی لنز

  • درب لنز Snap-On: درپوش‌ لنزهای Snap-on به حلقه داخلی لنز دوربین وصل می‌شوند. این نوع درپوش برای عکاسانی که از لنزهای فیلتر دار استفاده می‌کنند مناسب است. در خرید این درپوش‌ها مطمعن شوید که درب لنز به اندازه فیلترها باشد. با مشاهده قسمت، جلو یا لبه لنز دوربین می‌توانید اندازه آن را دریابید.
  • درب لنز فشاری: این درپوش‌ها جزو محبوب‌ترین درپوش‌های لنزها هستند. این درپوش‌ها بسیار معمولند اما به اندازه درب لنز Snap-On کاربردی نیستند. چرا که برای لنز‌های فیلتردار کارایی ندارد. اگر لنز دوربینتان فیلتر ندارد، این مورد مناسب خواهد بود.
  • درپوش‌های اختصاصی: این درپوش‌ها توسط سازنده لنز و برای لنزهای خاص ساخته شده‌اند. این درپوش‌ها بی‌نظیرند و نسبت به درپوش‌های لنز با اندازه استاندارد پوشش بیش‌تری دارند. بهترین راه تهیه این نوع درپوش از طریق خود تولید کننده است.

درپوش پشت لنز

نمایندگی کانن

در صورت جدا شدن لنز از دوربین، درپوش پشت لنز همانطور که از نام آن پیداست، برای قسمت پشتی لنز طراحی شده است. و سه نوع مختلف دارد که می توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید:

  • حبابی: این درپوش از طریق پیچاندن و قفل شدن بر روی لبه‌ی بایونی لنز، به آن متصل می‌شود.
  • پیچی: این نوع درپوش‌های لنز برای لنزهایی است که دارای پایه پیچی هستند مناسب است.
  • فشاری: این درپوش‌ها رایج‌ترین نوع هستند زیرا فقط از با فشار روی لبهی لنز قرار می‌گیرند.

با اینکه سه نوع درپوش پشتلنز وجود دارد، اما بهترین راه برای انتخاب از بین آن‌ها، شناخت نوع لنز شما است.

در خرید درب لنز دقت کنید

بسیاری از لنزها دارای درب لنز ارزان قیمت هستند. البته استثنائاتی هم وجود دارد اما لنز ارزان قیمت معمولا به معنای درپوش ارزان قیمت است. درپوش‌های ارزان قیمت جلویی اغلب نازک هستند و درپوش‌های عقب ارزان قیمت اغلب به خوبی چفت نمی‌شوند. نکته دیگر اندازه در پوش است. حتما به سایز لنز‌های خود دقت کنید و درپوش مناسب آن‌ها را تهیه کنید. در پایان باید گفت درب لنز با اینکه وسیله کوچکی است اما واقعاً ارزش توجه را دارد.

سوالات متداول

در زیر می‌توانید پاسخ سوالات خود را بیابید. در غیر این صورت از ما بپرسید، ما همیشه به سوالات شما پاسخ خواهیم داد. (جهت ویرایش این قسمت به پیکربندی پوسته > تب متفرقه > سوالات متداول مراجعه نمایید.)