عبارات و اصطلاحاتی که هر عکاسی باید بداند، در این بخش قصد داریم به بررسی و توضیح لغاتی بپردازیم که هر عکاس مبتدی باید مفهوم آن را بداند. بخش دوم سری آموزش های اصطلاحات رایج عکاسی:

 • حالت بالب (Bulb Mode)

  از این حالت میتوانید برای نوردهی‌های طولانی استفاده کنید. در این حالت با فشردن کلید شاتر، دوربین شاتر را باز کرده و سپس با رها کردن کلید آن را می‌بندد. در این حالت می‌توانید از ریموت کنترل جهت اطمینان از نرلزسدن دوربین استفاده نمایید.

اصطلاحات رایج عکاسی که باید بدانید – بخش دوم

 • شاتر (Shutter)

  شاتر پرده کوچکی است که داخل دوربین قرار دارد و برای ورود نور یا در واقع ثبت عکس باز و بسته می‌شود. حداکثر سرعت شاتر روی اغلب دوربین‌ها 1/8000 ثانیه است. با این سرعت می‌توان از سریع‌ترین سوژه‌ها مثل قطرات آب پراکنده در هوا نیز عکاسی کرد.اصطلاحات رایج عکاسی که باید بدانید – بخش دوم

 • دیافراگم (Aperture)

از پر کاربرد ترین واژه ها در عکاسی به زبان ساده، دیافراگم اندازه گشایش دهانه لنز است. برای مثال به یک سوراخ بر روی دیوار را متصور شوید، سوراخ های بزرگ اجازه ورود نور بیشتری می دهند و سوراخ های کوچک اجازه ورود نور کمتری را می دهند. یک دیافراگم باز اجازه ورود نور بیشتری را به تصویر می دهد و عکس روشن تر می شود، در حالیکه با یک دیافراگم کوچک نور کمتری وارد شده و عکس تاریک تر می شود. دیافراگم بر حسب ضریب اف یا f-stop اندازه گیری می شود.

اصطلاحات رایج عکاسی که باید بدانید – بخش دوم

 • اف استاپ یا عدد اف (F-Stop، F-Number)

  اف استاپ یا عدد اف به مقیاسی برای اندازه‌گیری مقدار نور ورودی از طریق دریچه دیافراگم گفته می‌شود. این مقیاس با تقسیم فاصله کانونی لنز بر قطر باز شدن آن محاسبه می‌شود. برای مثال: یک لنز ۱۰۰ میلی‌متری با قطر دریچه دیافراگم: ۱۰ میلی‌متر (هرچقدر کوچک‌تر باشد نور کمتری وارد می‌شود) عدد افی برابر با f/10 را به ما میدهد.لنزهایی که مقادیر اف استاپ کمتری دارند در موقعیت‌های کم نور مناسب هستند زیرا امکان ورود نور بیشتری را می‌دهند و در این صورت می‌توان حتی بدون نیاز به فلش هم عکاسی کرد. مقدار اف استاپ کمتر همچنین بوکه یا پس‌زمینه تارتری را تولید می‌کند. دیافراگم بر این که چه مقدار از تصویر در فوکوس (واضح) باشد، تاثیر می گذارد. دیافراگم های باز تر سبب تاری بیشتر در فضاهای خارج ار فوکوس میشود.

اصطلاحات رایج عکاسی که باید بدانید – بخش دوم

 

 • White Balance ( وایت بالانس یا تراز سفیدی )

وایت بالانس یا تراز سفیدی به بیان ساده به معنی تنظیم فام رنگی تصاویر به گونه‌ای است که تصویر و منظره به نظر خنثی یا متناسب با رنگ‌های واقعی برسند. قابلیتی در دوربین های دیجیتال که به کمک آن رنگ تصاویر تحت منابع نوری مختلف بصورت صحیح ثبت می گردد. در دوربین های دیجیتال هم امکان استفاده از تنظیمات تراز سفیدی از پیش آماده قرار داده شده و هم می توانید بصورت دستی تراز سفیدی را بطور دقیق انجام دهید.

اصطلاحات رایج عکاسی که باید بدانید – بخش دوم

امیدارم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید… نظرات شما بر بهبود ما اثر بخش خواهد بود.

بخش های بعدی به زودی در اختیار شما عزیزان قرار داده می شود.