عبارات و اصطلاحاتی که هر عکاسی باید بداند، در این بخش قصد داریم به بررسی و توضیح لغاتی بپردازیم که هر عکاس مبتدی باید مفهوم آن را بداند. بخش سوم سری آموزش های اصطلاحات رایج عکاسی:

 • حسگر کراپ

اصطلاحی برای بیان اندازه حسگرهای غیر فول فریم در دوربین های عکاسی دیجیتال. در دوربین های نیکون، پنتاکس، سونی و فوجی این اندازه برابر با 23/6×15.8 میلیمتر و در دوربین های کانن برابر با 22/3×14.9 میلیمتر است.

اصطلاحات رایج عکاسی که باید بدانید – بخش سوم

 • فول فریم

مدل‌های فول فریم دوربین برخلاف دوربین‌های کراپ سنسور دارای سنسور تصویری کاملا هم‌اندازه با قطعه فیلم 35 میلی‌متری هستند. این دوربین‌ها معمولا گران‌قیمت‌تر هستند و کیفیت تصویر بهتری در ایزوهای بالاتر دارند. لنزهای مخصوص دوربین‌های فول‌فریم هم از کیفیت بالاتری برخوردار هستند.

اصطلاحات رایج عکاسی که باید بدانید – بخش سوم

 

 • دوربین های دی اس ال ار (Digital Single Lens Reflex)

  اصطلاح DSLR مخفف Digital Single Lens Reflex به معنی دوربین دیجیتال تک‌لنزی بازتابی، این اصطلاح برای توصیف‌ دوربین‌های مجهز به آینه مکانیکی به کار می‌رود. این آینه برای هدایت نور ورودی لنز به سمت منشور و سپس ویوفایندر طراحی شده است. با کلیک روی دکمه شاتر آینه مکانیکی حرکت می‌کند، دریچه دیافراگم متناسب با تنظیمات انتخابی بسته می‌شود، شاتر برای نوردهی به سنسور باز می‌شود و تصویر ثبت می‌شود. آینه پس از تکمیل نوردهی به نقطه اولیه بازمی‌گردد. تمام این اتفاق‌ها در یک چشم برهم زدن رخ می‌دهند.

ئ.ربین DSLR چیست

 • دوربین بدون آینه (Mirrorless)

در یک دوربین بدون آینه، نور از لنز و سپس به صورت مستقیم از روی سنسور تصویر عبور می کند و پیش نمایش تصویر را برای نمایش در صفحه عقب ثبت می کند. برخی از مدل ها صفحه نمایش دوم را نیز در کنار منظره یاب الکترونیکی به شما ارائه می دهند که می توانید از آن برای یافتن تصویر بهتر استفاده کنید.این دوربین‌ها بدنه نسبتا کوچک‌تری دارند اما از نظر عملکرد کاملا شبیه نمونه‌های DSLR عمل می‌کنند.

اصطلاحات رایج عکاسی که باید بدانید – بخش سوم

 • لنز کیت (Kit Lens)

  لنز کیت به لنز استانداردی گفته می‌شود که با اغلب دوربین‌های DSLR همراه است. این لنز‌ها تقریبا لنزهای همه‌کاره‌ای هستند اما نمی‌توان به صورت تخصصی برای یک هدف خاص از آن‌ها استفاده کرد. یکی از دلایل قیمت ارزانبرخی از لنز‌های کیت این است که این لنزها به جای فلز از قطعات پلاستیکی ساخته شده‌اند و مقاومت کافی را در برابر انواع آب‌و‌هوا یا گرد و غبار ندارند و همچنین به دلیل ساختار اجزای لنز گشودگی دیافراگم کمتری را پوشش می‌دهند. با وجود این محدودیت‌ها لنز‌های کیت برای افراد تازه‌کار مفید هستند.

  اصطلاحات رایج عکاسی که باید بدانید – بخش سوم

 • سنسور (Sensor)

  سنسور یا حسگر درست داخل دوربین قرار دارد. این قطعه میکروچیپ مسطح و کوچکی است که معمولا عملکرد آن مشابه عملکرد یک قطعه فیلم در دوربین‌های قدیمی است. هدف اصلی سنسور جمع‌آوری نور به‌ویژه نور ورودی از لنز است. گوشی‌های هوشمند و دوربین‌های جیبی سنسور بسیار کوچکی دارند درحالی‌که دوربین‌های گران‌قیمت‌تر با لنزهای قابل تعویض سنسور بزرگ‌تری دارند. به‌طور کلی حسگرهای کوچک‌تر برای عکاسی در موقعیت‌های کم‌نور چندان مناسب نیستند به همین دلیل گاهی لازم است برای عکاسی با دوربین جیبی یا گوشی هوشمند از فلش استفاده کنید. در حالت کلی دوربین‌های گران‌قیمت‌تر سنسور بزرگ‌تری دارند.

اصطلاحات رایج عکاسی که باید بدانید – بخش سوم

امیدارم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید… نظرات شما بر بهبود ما اثر بخش خواهد بود.

بخش های بعدی به زودی در اختیار شما عزیزان قرار داده می شود.

اصطلاحات رایج عکاسی که باید بدانید – بخش اول

اصطلاحات رایج عکاسی بخش دوم