شیراز یکی از مقاصد گردشگردی جذاب در ایران است. یکی از دغدغه های همیشگی عکاسان انتخاب مکان مناسب برای عکاسی است که در ادامه به معرفی مکانهای دیدنی و جذاب شهر شیراز برای عکاسی خواهیم پرداخت.

مسجد نصیرالملک

مسجد نصیر الملک یکی از زیباترین مساجد شیراز است که قدمت آن به دوره قاجاریه برمیگردد. این مسجد در محله‌ای است که پیشتر به خانواده قوام متعلق بوده است و تعدادی از آثار تاریخی آن دوران، در آن واقع شده‌اند. امروزه این مسجد زیبا که با نام مسجد صورتی نیز شهرت دارد، یکی از پرطرفدارترین مکان های دیدنی استان فارس در شیراز به شمار می‌رود . مسجد نصیرالملک به دستور میرزا حسن علی ملقب به نصیرالملک ساخته شد که یکی از بزرگان سلسله قاجار بوده است. معماری مسجد توسط محمد حسن معمار بوده است.مدت ساخت بنا حدود ۱۲ سال، از سال ۱۲۹۳ تا ۱۳۰۵ هجری قمری به طول انجامید.

The best locations in Shiraz for photography + address

مسیریابی (شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، مسجد نصیرالملک)

خانه زینت الملک (موزه و خانه های قدیمی)

خانه زینت‌الملک یکی از آثار به جای مانده از دوره قاجار است که ساخت آن در حدود سال ۱۲۹۰ ه‍.ق توسط علی محمد خان قوام الملک دوم آغاز و در سال ۱۳۰۲ ه‍.ق به اتمام رسیده‌است. این خانه به دلیل سکونت خانم زینت الملک قوامی، دختر قوام الملک چهارم، به این نام معروف است. این اثر در تاریخ ۱۰ آذر ۱۳۵۴ با شمارهٔ ثبت ۹۳۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به رسیده‌است.

The best locations in Shiraz for photography + address         

مسیریابی (شیراز، خیابان لطفعلی خان زند)

باغ گلشن/ باغ عفیف اباد

باغ عفیف آباد که در گذشته با نام باغ گلشن شناخته می‌شد، با تاریخ 500 ساله خود یکی از اصیل‌ترین باغ‌های ایرانی به‌شمار می‌رود. این باغ که ارثیه عفیفه خانم بوده، اکنون میزبان یکی از بزرگ‌ترین و جالب‌ترین موزه‌های اسلحه و ادوات جنگی در خاورمیانه‌ است.

بهترین لوکیشن های عکاسی در شیراز به همراه آدرس - پارساکم

مسیریابی (استان فارس، شیراز، انتهای خیابان عفیف آباد، انتهای پیاده‌راه قوام‌الدین) 

ارگ کریمخان

ارگ کریمخانی یکی از مشهورترین‌ها است. این بنای باشکوه که در مرکز شهر شیراز قرار دارد، از آثار باشکوه دوره زندیه است که توسط کریمخان زند معروف به وکیل الرعایا در سال ۱۱۸۰ هجری قمری ساخته شده است. این ارگ محل حکومت و زندگی کریمخان بود و به همین علت به ارگ کریمخانی معروف است.

بهترین لوکیشن های عکاسی در شیراز به همراه آدرس - پارساکم

مسیریابی (شیراز، ابتدای خیابان کریم خان زند، نبش میدان شهرداری) 

تخت جمشید

تخت جمشید نمادی از شکوه و عظمت در ایران باستان و یکی از جاهای دیدنی شیراز است. شاید بتوان منطقه تخت جمشید و بناهای باقی مانده در آن را از مهم‌ترین اسناد تاریخ تمدن در جهان دانست. ازاین‌رو، دانشمندان و باستان‌شناسان برجسته‌ای از سراسر جهان برای بازدید از تخت جمشید به ایران سفر کرده‌اند.

بهترین لوکیشن های عکاسی در شیراز به همراه آدرس - پارساکم

مسیریابی (استان فارس، مرودشت، اا کیلومتری شمال شرق مرودشت، مجموعه تاریخی باستانی تخت جمشید) 

آرامگاه حافظ

حافظیه از مشهورترین جاهای دیدنی استان فارس در شیراز است. این مکان که به خاطر قرار گرفتن آرامگاه حافظ در آن، به این نام معروف شده است، در واقع یک مجموعه قبرستان در بخش جنوبی دروازه معروف شیراز، دروازه قرآن است. حافظ که شخصیتی جهانی دارد، هر سال گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را برای بازدید به‌سمت این مجموعه می‌کشاند

بهترین لوکیشن های عکاسی در شیراز به همراه آدرس - پارساکم

مسیریابی (استان فارس، شیراز، حدفاصل چهارراه ادبیات و چهارراه حافظیه، رو‌به‌روی ورزشگاه حافظیه)

آرامگاه سعدی

آرامگاه سعدی یکی از مشهورترین جاهای دیدنی شیراز به شمار می‌رود و همیشه مورد توجه ادب‌دوستان و اهالی شعر بوده است. حال و هوای خاص این مجموعه برای هر گردشگری جذابیت دارد و بنای منحصر‌به‌فرد آن با ترکیبی از معماری قدیم و جدید، ستون‌های افراشته و کاشی‌های لاجوردی، دل هر بیننده‌ای را می‌برد.

بهترین لوکیشن های عکاسی در شیراز به همراه آدرس - پارساکم

مسیریابی

باغ نظر شیراز

باغ نظر شیراز متعلق به دوران زندیه بوده و محل دفن کریم خان زند هم می باشد. این بنای تاریخی در حال حاضر با عنوان موزه پارس شناخته می شود و از جمله آثار ارزشمند سرزمینمان می باشد.

بهترین لوکیشن های عکاسی در شیراز به همراه آدرس - پارساکم

مسیریابی (استان فارس، شهر شیراز، میدان شهدا، خیابان زند) 

باغ جنت شیراز

باغ جنت شیراز با درختان بلند و فضای بزرگ و زیبای این باغ و نور طبیعی اش میتوان عکس های زیبا و جذابی را خلق کرد.

بهترین لوکیشن های عکاسی در شیراز به همراه آدرس - پارساکم

مسیریابی (ابتدای ورودی غربی شیراز، بلوار امیرکبیر) 

باغ نارنجستان قوام

خانهٔ قوام یا باغ نارنجستان قوام، در دورهٔ قاجار محل اقامت حاکم شیراز بود. این عمارت توسط چند نسل از خاندان قوام احداث و تکمیل شد. لقب «نارنجستان» هم از درختان نارنج حیاط این عمارت برگرفته شده است. امروزه این مکان با عنوان موزهٔ نارنجستان در اختیار دانشگاه شیراز قرار دارد. مجموعه قوام بین سال‌های ۱۲۵۷ تا ۱۲۶۷ خورشیدی مقارن با حکومت ناصرالدین‌شاه قاجار، به دستور علی‌محمد‌خان قوام ساخته شده و از دو قسمت بیرونی (موزه‌ نارنجستان) و اندرونی (خانه‌ی زینت‌الملوک) تشکیل شده که به وسیله‌ی تونل به هم مرتبط هستند. این بنا به عنوان دارالحکومه یا محل انجام امور سیاسی، نظامی و دیدار با نمایندگان دولت‌های خارجی مورد استفاده بوده است.    بنای نارنجستان در سال ۱۳۴۵ خورشیدی به دانشگاه شیراز اهدا شد و در فاصله سال‌های ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۸ خورشیدی در اختیار موسسه آسیایی، به سرپرستی پروفسور آرتور اپهام پوپ، ایران‌شناس مشهور قرار داشت.

The best locations in Shiraz for photography + address
مسیریابی (شیراز ، لطفعلی خان زند)

باغ جهان نما

باغ جهان نما شیراز یکی از قدیمی‌ ترین باغ های دیدنی ایران محسوب می شود. باغ سبز جهان نما شیراز حدود 3 هکتار است و در فهرست بزرگ ترین باغ های ایران قرار دارد. باغ جهان نما مثل دیگر باغ های ایرانی که با الهام از باغ ایرانی پاسارگاد در دوره هخامنشیان ساخته شده اند، یکی از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری و توریستی شیراز است. باغ جهان نما به نام «زینت الدنیا» نیز شهرت دارد. 

The best locations in Shiraz for photography + address

مسیریابی (شیراز ، دروازه قرآن، بالاتر از میدان حافظیه)

باغ ارم شیراز

باغ ارم از جاذبه های گردشگری شیراز و نمونه‌ای از یک باغ-کوشک به حساب می‌آید که به‌واسطه درختان و  سروهای باشکوه در طرفینش، محبوبیت زیادی دارد. علاوه بر کوشک اصلی عهد قاجار که هسته مرکزی این باغ را تشکیل می‌دهد؛ سرونازهای بلند و کهن، زیبایی آن را دوچندان کرده‌اند. باغ ارم شیراز با مساحتی بالغ بر ۱۱۰,۳۸۰ متر مربع در ۱۴ آبان سال ۱۳۵۳ به ثبت ملی رسید.

The best locations in Shiraz for photography + address

مسیریابی (شیراز، خیابان ارم، نزدیک به میدان ارم،نزدیک مجموعه دانشگاه شیراز)

خانه عمارت شاپوری

این عمارت از سال ۱۳۱۰ تا ۱۳۱۵ زیر نظر معمار معروف، ابوالقاسم مهندسی، ساخته شد و به عبدالصاحب شاپوری، یکی از بزرگ‌ترین تجار شیراز، تعلق داشت. تا اوایل دهه ۷۰ هجری شمسی، خانواده شاپوری در این باغ عمارت سکونت داشت؛ اما چند سال پس از اوایل این دهه، خانه به‌صورت متروکه درآمد.این باغ‌عمارت که در تاریخ ۱۶ مهر سال ۱۳۷۹ به‌عنوان یک اثر ملی با شماره ۲۷۸۱ ثبت شد، در حال حاضر میزبان کافی شاپ و رستوران عمارت شاپوری است و بازدید از این بنا آزاد است.

The best locations in Shiraz for photography + address

مسیریابی (شیراز، کریم خان زند،خیابان انوری، تقاطع اهلی، باغ عمارت شاپوری)

خانه منطقی نژاد شیراز

خانه تاریخی منطقی نژاد عمارتی است باشکوه و بجا مانده از دوران قاجار که در قلب بافت تاریخی شهر زیبای شیراز و در مجاورت حرم شاهچراغ قرار دارد. این عمارت تاریخی که به نام های موزه هنرهای اسلامی و موزه آواها و نواها نیز در میان مردم شناخته شده، مجموعه کم نظیری از انواع و اقسام هنرهای زیبای ایرانیان را در خود جای داده است.

بهترین لوکیشن های عکاسی در شیراز به همراه آدرس - پارساکم

مسیریابی 

دشت ارژن

دشت ارژن در حوالی شیراز و همسایگی کازرون قرار دارد. در صورتی که اهل عکاسی هستید، فرصت نابی برای ثبت لحظه‌های بهشتی خواهید داشت و حتی در فصول سرد سال می‌توانید قاب‌های زیبایی از پاییز و زمستان دشت ارژن را با دوربین‌تان ثبت کنید.

بهترین لوکیشن های عکاسی در شیراز به همراه آدرس - پارساکم

مسیریابی (استان فارس، حدفاصل شیراز و کازرون، دشت ارژن )

 

آبشار مارگون

آبشار مارگون با ۷۰ متر ارتفاع و عرض ۱۰۰ متر از باشکوه‌ترین و بلندترین آبشارهای ایران و از جاهای دیدنی سپیدان است و گفته می‌شود که یکی از بلندترین آبشارهای چشمه‌ای جهان به حساب می‌آید. این آبشار ۷۰ متری زیبا در فاصله ۱۳۰ کیلومتری شیراز و ۵۵ کیلومتری سپیدان قرار دارد. آب آبشار مارگون از هیچ رودخانه‌ای تامین نمی‌شود و تعداد زیادی چشمه منبع آب آن هستند؛ از همین رو به آن آبشار چشمه‌ای نیز می‌گویند.

بهترین لوکیشن های عکاسی در شیراز به همراه آدرس - پارساکم

مسیریابی (استان فارس، شهر سپیدان، نزدیک روستای مارگون )

 

ممنون که تا انتهای این مطلب همراه ما بودید. اگر این مطلب رو دوست داشتید ، خوشحال میشم تا نظرات شما را بدانم….

مطالب مرتبط

بهترین لوکیشن های تهران برای عکاسی + آدرس