شاتر چیست؟

یکی از سه ضلع مهم مثلث نوردهی و یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در زمان عکاسی باید رعایت کنید، سرعت شاتر است.شاتر به پرده ای گفته می شود که در مقابل حسگر دوربین قرار دارد و تا زمانی که دوربین عکاسی شروع به کار کند، بسته می ماند. هنگامی که به وسیله دوربین خود شروع به عکاسی می کنید، شاتر باز شده و نوری که از لنز دوربین عبور کرده است به صورت کامل به حسگر دوربین می رسد. پس از آنکه سنسور دوربین، نور را دریافت کرد، شاتر به سرعت بسته می شود و برخورد نور به حسگر دوربین متوقف می شود.

 

سرعت شاتر چیست؟

کاربرد سرعت شاتر چیست؟

سرعت شاتر در عکاسی دو کاربرد مهم دارد: 1- تغییر نور و روشنایی تصویر 2- خلق افکت‌های رویایی با ثابت کردن حرکت و یا تار کردن حرکت آب یا ابرها.

سرعت شاتر به مدت زمانی اشاره دارد که شاتر باز خواهد بود و اجازه برخورد نور به سنسور را می‌دهد. اساسا سرعت شاتر مدت زمانی است که دوربین شما مشغول گرفتن یک عکس است. این موضوع تاثیرات مختلفی روی ظاهر کلی عکس شما دارد.

 

سرعت شاتر چیست؟

سرعت شاتر چگونه اندازه گیری می شود؟

زمان نوردهی بر حسب ثانیه سنجیده می‌شود.  وقتی که سرعت شاتر کمتر از یک ثانیه باشد، معمولا در کسری از ثانیه اندازه گیری می شود. به عنوان مثال، ۱/۴ به معنای یک چهارم ثانیه است، در حالی که ۱/۲۵۰ به معنای یک دویست و پنجاهم ثانیه (یا چهار میلی ثانیه) است.سرعت شاتر اکثر دوربین‌های DSLR و بدون آینه امروزی تا 1/4000 ثانیه پائین می‌آید ولی برخی از آن‌ها می‌توانند تا 1/8000 ثانیه را نیز مدیریت کنند. اما طولانی‌ترین سرعت شاتر برای اکثر دوربین‌های بدون آینه و DSLR معمولا 30 ثانیه است. اما در صورت لزوم می‌توانید با استفاده از کنترل از راه دور از سرعت شاتر طولانی‌‎تر هم استفاده کنید.

 

سرعت شاتر چیست؟

 

  • سرعت شاتر و تاثیر در روشنایی :

در صورتی که از سرعت شاتر طولانی استفاده کنید، سنسور دوربین نور خیلی زیادی جمع‌آوری می‌کند و تصویر نهایی شما خیلی روشن خواهد بود اما در صورتی که از سرعت شاتر خیلی سریع استفاده کنید، سنسور دوربین شما فقط در معرض مقدار کمی نور قرار می‌گیرد و باعث خواهد شد عکس تیره‌تری داشته باشید.

 

shutter speed

 

البته سرعت شاتر تنها چیزی نیست که روشنایی تصویر شما را تعیین می‌کند بلکه دیافراگم، ایزو و همچنین روشنایی کلی صحنه نیز در این امر موثر هستند. بنابراین در زمان انتخاب سرعت شاتر انعطاف بیشتری دارید اما باید مراقب باشید که تنظیمات دیگر را با دقت انتخاب کنید.

با این وجود سرعت شاتر یکی از عوامل خیلی مهم در تنظیم روشنایی تصویر است. برای مثال در یک روز آفتابی باید از یک سرعت شاتر خیلی سریع استفاده کنید تا تصویر شما بیش از اندازه نوردهی نشود. همچنین در مواقعی که فضا خیلی تاریک است باید از سرعت شاتر طولانی استفاده کنید تا تصویر نهایی شما خیلی تاریک نباشد. البته در صورتی که دوربین را روی دست می‌گیرید، نباید سرعت شاتر را خیلی افزایش دهید زیرا باعث ایجاد تاری ناشی از حرکت خواهد شد. دلیل تغییر سرعت شاتر هم برای خیلی از افراد تنظیم روشنایی تصویر است اما نباید تاری ناشی از حرکت هم نادیده گرفته شود.

 

  • سرعت شاتر و خلق جلوه های ویژه :

1. سرعت شاتر سریع :

سرعت شاتر سریع تنها چیزی است که برای تثبیت حرکت به آن نیاز دارید. در صورتی که قصد عکاسی از پرندگان را دارید ممکن است سرعت شاتر مورد نیاز شما 1/1000 ثانیه یا حتی سریعتر باشد. با این وجود برای سوژه‌های دیگر که حرکت زیادی ندارند ممکن است 1/200 ثانیه یا 1/100 ثانیه نیز کافی باشد. در این حالت شما میتواند تصاویر در حال حرکت را در عکس به صورت ثابت و بدون حرکت به ثبت برسانید ، مانند عکاسی از ماشین و قطار در حال حرکت و قطرات اب در حین حرکت و….

 

سرعت شاتر چیست؟

 

2. سرعت شاتر کند:

سرعت شاتر طولانی معمولا بیش از 1 ثانیه است و شما برای استفاده از این سرعت شاتر در اغلب اوقات به سه پایه نیاز خواهید داشت. از سرعت شاتر طولانی برای عکاسی در شب و یا شرایط کم نور استفاده می‌شود. در صورتی که در زمان عکاسی با سرعت شاتر طولانی هرکدام از اجزای عکس شما حرکت کنند، آن قسمت از عکس به صورت تار دیده خواهد شد.

 

سرعت شاتر چیست؟

نحوه تنظیم سرعت شاتر

غلب دوربین‌ها سرعت شاتر را به صورت اتوماتیک تنظیم می‌کنند. در مواقعی که دوربین را روی حالت Auto قرار داده باشید، سرعت شاتر به صورت کاملا خودکار توسط دوربین تنظیم می‌شود و نیازی نیست شما کاری انجام دهید. با این وجود، در صورت لزوم می‌توانید سرعت شاتر را به صورت دستی هم تنظیم کنید.

 

سرعت شاتر چیست؟

 

با قرار دادن دوربین روی حالت اولویت شاتر، شما فقط سرعت شاتر را مشخص می‌کنید و دیگر مشخصات توسط دوربین تنظیم خواهند شد. همچنین در صورتی که از دانش فنی لازم برخوردار هستید، می‌توانید دوربین را روی حالت دستی (Manual) قرار دهید و سرعت شاتر و دیافراگم را به صورت دستی تنظیم کنید. در هر دو حالت ذکر شده می‌توانید حساسیت ایزو را به صورت دستی یا خودکار تنظیم کنید.